غربالگری فردی برای پیشگیری از بیماری های غیرواگیری صورت می گیرد که غالب آنها امروزه یا قابل درمان نیستند یا درمان آنها متضمن هزینه زیادی جسمی و اقتصادی می باشد. که گاها برنامه های غربالگری به صورت کشوری، منطقه ای و حتی جهانی توسط دولت ها و سازمانهای کشوی متولی خدمات سلامت اجرا می شوند. این کار که به صورت دوره ای و یا در زمان های خاصی براساس مطالعات اپیدمیولوژیک انجام میشوند. اما از طرف دیگر کلیه افراد می توانند خود با صرف هزینه های بسیار کم این برنامه ها را برای خود و خانواده خود پیاده نموده و به این ترتیب با هزینه بسیار اندک و بدون ترس از کشف بیماری های مهلک و بدون درمان به زندگی خود ادامه دهند.

در واقع با کشف میکرب ها، روش های استریلیزاسیون و همچنین آنتی بیوتیک ها، بیماری های عفونی که زمانی در جوامع بشری منجر به کشتارهای چندهزار نفری و گاها چند میلیون نفری شده اند امروزه کاملا مهار شده اند و به جز چند بیماری مانند ایدز، آنفولانزا و هپاتیت تعداد بیماری های عفونی و مسری جهانی بسیار اندک بیماری عفونی را می توان نام برد که مشکل بزرگی برای سلامتی انسان محسوب شوند.

اما از طرف دیگر با کاهش بیماری های عفونی از یک طرف و از طرف دیگر، صنعتی شدن جهان، افزایش طول عمر و افزایش استفاده از مواد صنعتی و مصنوعی، بیماری های دیگری به عنوان بیماری های تهدیدکننده حیات انسان درآمدند که از جمله آنها می توان بیماری دیابت، بیماری های عروق کرونر قلب و سرطان ها را نام برد. این بیماری ها نیز اگرچه تاحدود زیادی قابل درمان اند، اما تقریبا اکثر آنها قابل علاج (به معنی حذف کامل بیماری) نیستند، اما تقریبا همه آنها اگر در مراحل اولیه کشف شوند، قابل کنترل با عوارض و هزینه های بسیار کمتر اقتصادی و جسمی و روانی برای مبتلایان خواهند بود. درک همین مساله منجر به ایجاد و اهمیت یافتن آزمون های غربالگری فردی شده است. به عنوان مثال هر خانمی می تواند در حین استحمام به طور ماهانه با معاینه سینه های خود از عدم وجود سرطان سینه و یا بروز جدید آن مطلع شود. که در صورت کشف در این مرحله با یک جراحی کوچک بیماری می تواند با حفظ عضو، به زندگی خود ادامه دهد. در حالیکه همین بیماری در صورتی که آنقدر زمان ببرد که بیمار بر اثر بزرگی توده یا ایجاد زخم در سینه خود به آن پی ببرد، درمان آن مستلزم جراحی وسیع، شیمی درمانیخواهد بود که در نهایت نیز ممکن است به خاتمه سریع حیات وی منجر شود.

یا یک کشاورز در صورتی که به صورت دوره ای محل هایی از پوست بدن خود را که به طور مداوم در معرض آفتاب قرار می گیرد معاینه کند و تغییرات در اندازه، شکل و رنگ خال های پوستی و لکه های پوست خود را در نظر داشته باشد، بسیار مطمئن تر می تواند به زندگی خود ادامه دهد، تا اینکه ناگهان با یک ضایعه سرطانی بزرگ مواجه شود که ممکن است به سایر اعضای بدن نیز دست اندازی کرده و غیرقابل علاج شده باشد.

در همین راستا در ادامه این مقاله، سایت سلامتی برای همه با ارائه راهکارهای مهم در زمینه نحوه غربالگری و مراقبت در برابر بیماری های تهدیدکننده حیات سرویس دیده بان سلامتی را برای اطلاع رسانی به اعضای خود در خصوص نحوه و زمان مراجعه برای آزمون های غربالگری را راه اندازی نموده است. همچنین در ادامه این صفحه نیز مهمترین آزمونهای کلی برای مراقبت های دوره ای بر حسب جنسیت آورده شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *